To 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Αθηνών και το 2ο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Αθηνών διοργάνωσαν «Ημερίδα διάχυσης καλών πρακτικών», την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου 2018 στο  Αμφιθέατρο 2ου Πειραματικού Γυμνασίου Αθηνών. Οι ανακοινώσεις αφορούσαν τις ακόλουθες θεματικές ενότητες: Ομιλοι Αριστείας και Δημιουργικότητας, Καλές πρακτικές, Ευρωπαϊκά προγράμματα.

Πρόγραμμα σε μορφή PDF

 Πρόγραμμα

10.20 πμ: Προσέλευση-χαιρετισμοί

10.30-11.25 πμ: Πρώτη θεματική ενότητα ΟΜΙΛΟΙ ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ

  • Ελένη Ξανθάκου: «Όμιλοι δημιουργικότητας και αριστείας 2ου Πειραματικού Γυμνασίου Αθηνών»
  • Σταματία Πασχαλιώρη, Νατάσα Κλημεντιώτη, Ιάκωβος Βαφειάδης, Μαρία Κονταξή: «Δεξιότητες επικοινωνίας»
  • Άνθιμος Χαλκίδης: «Αυτόματη αναγνώριση φρούτων & λαχανικών. Μια δραστηριότητα από τον Όμιλο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής», ομιλήτριες μαθήτριες: Ειρήνη Βισβίκη, Μαρία Γερονάτσιου, Δήμητρα Δάσκαλη, Ελένη Ευσταθίου
  • Βασιλική Γεωργουλάκη, Μαρία Φωκά: «Τέχνη και Πολιτισμός»
  • Αθανάσιος Τσούκος: «Η Φυσική των Αθλημάτων: μια διαθεματική παιδαγωγική προσέγγιση στο Νέο Λύκειο», ομιλητές μαθητές: Βασιλική Γλυνού, Αναστασία Καραβά Νικόλαος Σταμούλης, Ερμής Σύριος και Αλεξάνδρα Αθανασίου
  • Ηλίας Ανδριανός: «Μαθηματικά και Λογοτεχνία»
  • Βασίλειος Καρκάνης, Δημήτριος Κοπανάς: «Όμιλος κινηματογράφου 2ου Πειραματικού Λυκείου Αθήνας: Αξιοποιώντας το ντοκιμαντέρ στην εκπαιδευτική διαδικασία»
  • Σταυρούλα Νικηφόρου, Αλεξάνδρα Γασπαρινάτου: «Ομιλος Ρομποτικής: Κατασκευή και προγραμματισμός ρομπότ που παίζει πιάνο με Lego, τηλεκατευθυνόμενου αυτοκινήτου με Arduino Uno και ρομπότ ανίχνευσης φωτιάς που συνδυάζει Lego και Arduino», ομιλητές μαθητές: Αθανασία Γεωργουλοπούλου και Γιώργος Μπάκνης
  • Παναγιώτα Καλόγρη, Νίκη Ρουμπάνη: «Καινοτομία και Επιχειρηματικότητα» 

11.30-12.15 μμ: Δεύτερη Θεματική Ενότητα ΚΑΛΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ

  • Δημήτριος Μαυρέας: «Διδασκαλία ‘εκτός των θυρών’: Αξιοποιώντας τα αγάλματα στον δημόσιο χώρο»
  • Αλεξάνδρα Γασπαρινάτου: «Διερεύνηση της Ικανότητας Κατανόησης Υπολογιστικού Προβλήματος κατά την Ανάγνωσή του από Μαθητές Γ΄ ΓΕΛ»
  • Αλεξάνδρα Γασπαρινάτου: «Up2U συνεργασία με το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο»
  • Άνθιμος Χαλκίδης: «Διδασκαλία της Γεωγραφίας Β Γυμνασίου, σε συνεχόμενο δίωρο στο εργαστήριο Πληροφορικής»
  • Ελένη Ξανθάκου, Μαρία Χιόνη: «CLIL»
  • Νίκη Ρουμπάνη: «Διαμεσολάβηση»
  • Ελένη Ζιάκα: «Οργάνωση διδακτικών επισκέψεων του 2ου Πειραματικού Γυμνασίου Αθηνών» 

12.15-12.30 μμ: Διάλειμμα-καφές

12.30-13.15 μμ: Τρίτη Θεματική Ενότητα ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

  • Ειρήνη Μαρματσούρη, Ιωάννα Χατζάκη: «Sensitisation training regarding migration, everyday racism, discrimination, and diversity with strategies for teaching these issues to diverse age groups» ERASMUS+ KA1
  • Αναστασία Μυλωνά: «European Challenges in Sustainability by Biotechnology» ERASMUS+ KA2
  • Δημήτριος Κοπανάς: «Youth for Europe» ERASMUS+ KA2
  • Ελένη Γεωργίου: «Refugees welcome – When numbers become faces» ERASMUS+ KA2
  • Αρτεμησία Στούμπα: «Ecobusiness.eu» ERASMUS+ KA2
  • Χάιδω Καλλιτσάκη, Ευτυχία Μητσοπούλου: «Building 21st century competencies: learning from the past» ERASMUS+ KA2
  • Σταματία Πασχαλιώρη: «ACT-Ιδιότητα του ενεργού πολίτη» ERASMUS+ KA3
  • Χάιδω Καλλιτσάκη, Κυριάκος Καμπούκος: «Αδελφοποίηση με το Liceo Statale “Boggio Lera”»

13.15-13.30 μμ: Συζήτηση

13.30-14.00 μμ: Ελαφρύ γεύμα-Λήξη ημερίδας

 

Οργανωτική επιτροπή:

Χάιδω Καλλιτσάκη, Ελένη Τσίκιζα-Νικολακάκη, Αλεξάνδα Γασπαρινάτου,

Δημήτριος Διαμαντίδης, Αναστασία Μυλωνά, Ελένη Χατζογλου,  Άννα Αλεξάνδρου,

Ελένη Ζιάκα, Δήμητρα Τσάπαλη

ΑΛΛΑ ΑΡΘΡΑ