ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΡΟΜΗΣ 07 – 10 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2018

18:00 Επιστροφή στο ξενοδοχείο

ΔΕΥΤΕΡΑ 10-12-18

Βόλτα στην πόλη
12:30 – 13:30 Επίσκεψη εναλλακτικά στον Λευκό Πύργο, Άγιο Δημήτριο, Μουσείο Κινηματογράφου, Εβραϊκό Μουσείο.
13:30 Αναχώρηση για Αθήνα
22:00 Άφιξη στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας

Οδηγίες για τις υπαίθριες επισκέψεις της 4ημερης εκδρομής της Γ΄ Λυκείου

Αξιότιμοι μαθητές, αξιότιμες μαθήτριες,

καλείστε να λάβετε υπόψη σας τις παρακάτω συστάσεις και οδηγίες που θα ισχύσουν κατά τη διάρκεια των υπαίθριων επισκέψεων και των δραστηριοτήτων σας που θα πραγματοποιηθούν σε αυτές.

• Στις επισκέψεις που περιλαμβάνουν ήπιες αθλητικές δραστηριότητες καλούμαστε όλοι και όλες να φορούμε κλειστά μποτάκια ή/και αδιάβροχα αθλητικά δερμάτινα παπούτσια.
  • Λόγω χειμερινής περιόδου πιθανόν θα συναντήσουμε χαμηλές θερμοκρασίες. Η άνετη παραμονή μας στο ύπαιθρο και η ευχάριστη ενασχόλησή μας με τις δραστηριότητες επιβάλλει τη διάθεση του παρακάτω εξοπλισμού: σκουφάκι για προφύλαξη του κεφαλιού μας, γάντια για τα χέρια μας, αδιάβροχο αντιανεμικό μπουφάν. Αν είναι δυνατόν και παντελόνι αντιανεμικό.
  • Μαζί μας σε σακίδιο πλάτης πρέπει να φέρουμε πάντα μια αλλαξιά (κάλτσες, εσώρουχα, φούτερ και παντελόνι φόρμας). Έτσι, σε περίπτωση που βραχούμε, θα μπορούμε να αλλάξουμε κάπου πρόχειρα, ώστε να διατηρηθούμε ζεστοί και να μην αρρωστήσουμε.
  • Στην προβλεπόμενη επίσκεψη στα λουτρά Πόζαρ, στο σακίδιό μας θα έχουμε παντόφλες θαλάσσης, μεγάλη πετσέτα σώματος και μαγιό. Επίσης, πριν από την είσοδό μας στα λουτρά, απαιτείται γρήγορο ντους στις εγκαταστάσεις. Μετά, καλό είναι για την υγιεινή μας να κάνουμε ντους με αφρόλουτρο, που πρέπει να έχουμε μαζί μας (από τα δείγματα του ξενοδοχείου).
  • Ως μαθητές/μαθήτριες είστε υποχρεωμένοι/ες να συμμορφώνεστε με τις υποδείξεις των συνοδών σας με απόλυτη πειθαρχία και άμεση ανταπόκριση. Οφείλουμε (μαζί και εμείς οι συνοδοί) να λειτουργούμε ως οργανωμένο σύνολο, αφού η εκδρομή γίνεται στα πλαίσια της σχολική μονάδας, την οποία και εκπροσωπούμε.
  • Το παραπάνω ισχύει και σε όλες τις άλλες δραστηριότητες κατά τη διάρκεια της εκδρομής J.
  • Τα παραπάνω αποτελούν προϋποθέσεις συμμετοχής, οι οποίες συγκροτούν συμφωνία μεταξύ μας και οι κυρώσεις είναι γνωστές σε όλους/ες, συνεπώς  εμείς οι συνοδοί σας αναμένουμε να τις τηρήσετε, διότι pacta sunt servanda, για όσους και όσες διδάσκονται λατινικά. Για τους υπόλοιπους και τις υπόλοιπες, οι συμφωνίες πρέπει να τηρούνται.

Με εκτίμηση, οι Καθηγητές/ριες και Συνοδοί σας

Τα παραπάνω και σε pdf μορφή:

Πρόγραμμα εκδρομής

Οδηγίες για τις υπαίθριες επισκέψεις

Πρόγραμμα εκδρομής Γ΄ τάξης και Οδηγίες για τις υπαίθριες επισκέψεις