Οι Όμιλοι του 2ου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Αθηνών παρουσίασαν την Παρασκευή 29 Ιουνίου 2018 στο προαύλιο και στο αμφιθέατρο του σχολείου (Παναγή Κυριακού 12) τη δραστηριότητά τους για το σχολικό έτος 2017-2018, σύμφωνα με το ακόλουθο πρόγραμμα:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

Στο αμφιθέατρο

19:45 Όμιλος Μαθηματικά και Λογοτεχνία. Θεατρική δράση από τους μαθητές Ίριδα Χιλιαρχοπούλου, Δηώ Μπαλάφα, Εύη Χαβιάρη, Στέλιο Φαλτσέτα, Οδυσσέα Τσουκνίδα, Παναγιώτη Αναγνώστου βασισμένη στο βιβλίο Logicomix των Απόστολου Δοξιάδη, Χρίστου Παπαδημητρίου, Αλέκου Παπαδάτου και Annie Di Donna, Εκδόσεις Ίκαρος. Επεξεργασία κειμένου, σκηνοθεσία: Ίρις Χιλιαρχοπούλου. Μουσική επιμέλεια: Εύη Χαβιάρη. Ζωντανή μουσική: Εύη Χαβιάρη και Δηώ Μπαλάφα.
Υπεύθυνοι του ομίλου: Ηλίας Ανδριανός, Αλέξανδρος Κατέρης, Μιχάλης Πατσαλιάς.

20:00 Όμιλος Θεάτρου. Σκηνική σύνθεση με θέμα τη μετανάστευση βασισμένη σε αποσπάσματα από τα έργα των Ανρί Μισώ, Όταν o Plume ταξιδεύει, Δημήτρη Χατζή, Το Διπλό Βιβλίο, Θανάση Βαλτινού, Στοιχεία για τη δεκαετία του ’60, Σοφίας Νικολαΐδου, Στο τέλος νικάω εγώ, Κάλλιας Παπαδάκη, Δενδρίτες και σε φράσεις και αυτοσχεδιασμούς των μαθητών και των μαθητριών του Ομίλου. Συμμετείχαν οι: Βαρβάρα Ασημακοπούλου, Βασιλική Γλυνού, Αναστασία Καραβά, Άλεξ Ράπι, Νίκος Σταμούλης, Ευαγγελία Σταμούλου, Ερμής Σύριος, Ιωάννα Τσαλίκη.
Υπεύθυνοι του ομίλου: Ελένη Γεωργίου, Μαρίτα Λώλη, Δημήτρης Μαυρέας.

20:30 Όμιλος Κινηματογράφου. Τις προβολές των ταινιών συντόνισαν η Αλεξάνδρα Βλάχου, και η Κλεοπάτρα Τράικου. Εξομολογήσεις (2’). Κινηματογραφική άσκηση. Άτροπος (10’). Σενάριο-Σκηνοθεσία: Γιάννης Μπαλαμώτης. Εγώ, ο άλλος (10’). Σενάριο-Σκηνοθεσία: Δήμητρα Ροδιά.
Υπεύθυνοι του ομίλου: Βασίλης Καρκάνης, Δημήτρης Κοπανάς, Σοφία Κουρουτσίδου.

Στο προαύλιο του σχολείου έδειξαν τις δράσεις τους:

Ο όμιλος Πληροφορικής «Ελάτε να προγραμματίσουμε». Υπεύθυνες καθηγήτριες: Αλεξάνδρα Γασπαρινάτου, Σταυρούλα Νικηφόρου.

Ο όμιλος Εθελοντισμού. Υπεύθυνη καθηγήτρια, Άννα Αλεξάνδρου.

Ο όμιλος Καινοτομία και Επιχειρηματικότητα. Υπεύθυνες του ομίλου: Παναγιώτα Καλόγρη, Νίκη Ρουμπάνη.

Ο όμιλος Η Φυσική και η Βιοχημεία των Αθλημάτων. Υπεύθυνοι καθηγητές: Αθανάσιος Τσούκος, Αναστασία Μυλωνά.

Ο όμιλος Ψυχολογίας. Υπεύθυνες του ομίλου: Δήμητρα Καραδήμα, Άννα Αλεξάνδρου.

 

Ακολούθησε η τελετή αποφοίτησης των μαθητών και μαθητριών της Γ΄ Λυκείου και συναυλία!

__________

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ