Η ομάδα καλαθοσφαίρισης αγοριών του σχολείου μας αναδείχθηκε πρωταθλήτρια ομάδα της Ά περιφέρειας της Αθήνας αφού επιβλήθηκε της αντίστοιχης του 3ου ΓΕΛ Δάφνης με 62-56 μετά από δύο παρατάσεις. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε στην ψυχραιμία των παικτών. Η ομάδα μας έδειξε ότι διαθέτει “ψυχή πρωταθλητή” αφού αντέδρασε δυναμικά στις παρατάσεις και πήρε το παιχνίδι καθώς, αφενός μεν έχασε μια διαφορά 10 πόντων, όπου διατηρούσε στην αρχή του 4ου οκταλέπτου, αφετέρου δε ισοφαρίστηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας με τρίποντο “απελπισίας”. Τα επιμέρους σκορ των οκταλέπτων ήταν: 1: 13-13, 2: 8-10, 3: 12-4, 4: 13-19, 1η Παρ.: 7-7, 2η Παρ.: 9-3. Η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει, στο πλαίσιο της Β΄ φάσης των Πανελληνίων σχολικών αγώνων καλαθοσφαίρισης το 1ο ΓΕΛ Ελευσίνας στο 3ο κλειστό γυμναστήριο Ζοφριάς Άνω Λιοσίων την Παρασκευή 27/4/2018 με στόχο να προκριθεί στη Γ΄ Φάση και γιατί όχι και στο Final-4 καλαθοσφαίρισης που θα διεξαχθεί στις 9-10 Μαΐου στην Ηλεία.

Αυτή είναι η μεγαλύτερη επιτυχία του σχολείου μας στην καλαθοσφαίριση μέχρι την επόμενη.

Τους πόντους της ομάδας μας σημείωσαν οι:

Τσουρέλης Ιάσονας 17, 1 τρίποντο, (MVP)

Δημητρόγλου Αναστάσιος 11, 2 τρίποντα

Μπαλαμώτης Ιωάννης 19, 1 τρίποντο (MVP)

Καραγιάννης Γεώργιος 13, 3 τρίποντα

Πατιτάκης Κωνσταντίνος 2

Η ψυχή του Πειραματικού! Πρωταθλητές Α΄ Αθήνας η ομάδα καλαθοσφαίρισης!!