Στα πλαίσια του προγράμματος Youth for Europe – Agenda 2017-2019 πραγματοποιήθηκε το πρώτο ταξίδι στη Γερμανία (Kirchheim unter Teck) στις 26/11-2/12. Τα βασικά θέματα με τα οποία ασχοληθήκαμε σε ομάδες ήταν τα εξής: περιβάλλον, ανθρώπινα δικαιώματα, ισότητα των δύο φύλων, ανεργία, ανακύκλωση. Υλοποιώντας δραστηριότητες σχετικά με τα παραπάνω θέματα αναπτύξαμε δεξιότητες όπως η συνεργατικότητα και μάθαμε μεθόδους παρουσίασης όπως η κατασκευή poster με διαφορετικούς τρόπους, κολάζ κ.ά. Κατά τη διαμονή μας στη Γερμανία επισκεφτήκαμε ένα εργοστάσιο σχετικό με το καθαρισμό του αέρα (KELLER Lufttechnik) και συζητήσαμε με έναν υποστηρικτή της βιωσιμότητας της περιοχής, αποκτώντας νέα ερεθίσματα και γνώσεις. Επιπλέον, επισκεφτήκαμε μέρη όπως το Tübingen, το κάστρο Hohenzollern, τη Στουτγκάρδη, το μουσείο Mercedes Benz και το ίδιο το Kirchheim unter Teck. Άλλες δραστηριότητες περιελάμβαναν bowling και την επίσκεψη στη Χριστουγεννιάτικη Αγορά του Esslingen. Το συγκεκριμένο ταξίδι αποτέλεσε για εμάς μια μοναδική εμπειρία, της οποίας το μεγαλύτερο επίτευγμα ήταν οι δυνατές φιλίες που δημιουργήσαμε με τους μαθητές και τις μαθήτριες των άλλων χωρών.
Οι μαθήτριες: Λίνα Ρόκα, Σοφία Ρόκα, Ευαντίνη Στάμου, Κωνσταντίνα Παπία

Processed with VSCO with c1 preset