Την Πέμπτη 12 Οκτωβρίου 2017 επισκέφθηκε το σχολείο μας ο πρέσβης της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Κυριάκος Κενεβέζος. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής του, είχε την ευκαιρία να μιλήσει σε ένα από τα τμήματα της Β΄ Λυκείου. Οι μαθητές, που είχαν την τύχη να τον ακούσουν, γνώρισαν τον Ευαγόρα Παλληκαρίδη (η προτομή του οποίου βρίσκεται στον πρώτο όροφο) και έμαθαν για τη συμμετοχή του στον Απελευθερωτικό Αγώνα της Κύπρου το 1955-59, μαζί με πολλούς άλλους νέους που επαναστάτησαν διεκδικώντας την εθνική δικαίωση και την ελευθερία από τον βρετανικό αποικιοκρατικό ζυγό. Ο κ. Κενεβέζος πρόβαλε τον Παλληκαρίδη ως ένα υψηλό πρότυπο θάρρους και φιλοπατρίας και έδειξε στους μαθητές ότι ο καθένας μπορεί να γίνει ήρωας με τον δικό του τρόπο, ανεξαρτήτως ηλικίας.

Στη συνέχεια ο κ. Κενεβέζος ενημέρωσε τους μαθητές για το έργο και τις δράσεις της Πρεσβείας της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Αθήνα και για το πρόγραμμα του Μορφωτικού Γραφείου της, το οποίο δημιουργεί γέφυρες μεταξύ Ελλάδας και Κύπρου. Τους μίλησε επίσης για την ιστορία και τον πολιτισμό της Κύπρου, για το κυπριακό ζήτημα και την προσπάθεια εξεύρεσης μιας δίκαιης λύσης για όλους τους πολίτες της Κύπρου.

Δείτε επίσης το σχετικό άρθρο μαθητριών του Β2 στο μαθητικό περιοδικό ΑΠΟΝΤΕΣ:

Επίσκεψη του πρέσβη της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Κυριάκου Κενεβέζου στο 2ο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Αθηνών

???

Επίσκεψη του πρέσβη της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Κυριάκου Κενεβέζου στο σχολείο