Mun-2016Το Σαββατοκύριακο 8 και 9 Οκτωβρίου 2016 έντεκα μαθήτριες και μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στην 4η προσομοίωση Ηνωμένων Εθνών που πραγματοποιήθηκε στους χώρους του CAMPION SCHOOL (http://mun.campion.edu.gr).

Ειδικότερα, οι συμμετέχοντες εκπροσώπησαν τις χώρες της Σενεγάλης και της Χιλής προετοιμάζοντας ψηφίσματα ύστερα από έρευνα, διαπραγματεύθηκαν με εκπροσώπους άλλους χωρών στις επιμέρους επιτροπές, δημιούργησαν συμμαχίες και συμμετείχαν σε δημόσιες συζητήσεις ώστε να υποστηρίξουν τα συμφέροντα των χωρών τους σε σχέση με επίκαιρα ζητήματα που απασχολούν την ανθρωπότητα. Κατά τη διάρκεια του διημέρου χρησιμοποίησαν αποκλειστικά την αγγλική γλώσσα για να επιτύχουν τους παραπάνω στόχους τους, ενώ παράλληλα εξάσκησαν κοινωνικές δεξιότητες κερδίζοντας μια πολύτιμη εμπειρία.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους για το μόχθο και την προσπάθεια που κατέβαλαν!

Αναλυτικότερα οι συμμετοχές ανά χώρα και επιτροπή:

ΣΕΝΕΓΑΛΗ

1) ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΑΚΗ ΝΕΦΕΛΗSECURITY COUNCIL-Topic: The situation in the Central African Republic

2) ΕΝΤΟΥΑΡΤΣΚΑΝΙΝΙΑ ΕΜΙΛΥSPECIAL CONFERENCE ON FAITH ANDFREEDOM– Topics:1. Religious persecution 2. The OIC, the UN and Apostaphobia

3) ΠΑΡΑΔΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑAMBASSADOR/SPECIAL POLITICAL AND DECOLONISATION COMMITTEE –Topics:1.Measures to combat electoral fraud 2. The situation of occupied territories in Azerbaijan

4)ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑSOCIAL, CULTURAL AND HUMANITARIAN COMMITTEETopics:1.Measures to facilitate the integration of Syrian Refugees into host countries 2. Measures to prevent the spread of the Zika virus

5) ΛΙΓΚΑ ΦΩΤΕΙΝΗLEGAL COMMITTEETopics: 1.Criminal accountability of United Nations officials and experts on mission 2. Measures to eliminate international terrorism

ΧΙΛΗ

1) ΛΙΚΑ ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΑDISARMAMENT and INTERNATIONAL SECURITY COMMITTEE – Topics: 1. Drones and their involvement in warfare, 2. Post-war reintegration programmes

2) ΜΟΖΕΡ ΛΕΩΝΙΔΑΣSOCIAL, CULTURAL AND HUMANITARIAN COMMITTEETopics:1.Measures to facilitate the integration of Syrian Refugees into host countries 2. Measures to prevent the spread of the Zika virus

3) ΛΟΥΚΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣAMBASSADOR/SPECIAL POLITICAL AND DECOLONISATION COMMITTEE –Topics:1.Measures to combat electoral fraud 2. The situation of occupied territories in Azerbaijan

4) ΚΑΤΣΙΜΙΧΑ ΙΩΑΝΝΑLEGAL COMMITTEETopics: 1.Criminal accountability of United Nations officials and experts on mission 2. Measures to eliminate international terrorism

5) ΣΤΡΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣECONOMIC AND SOCIAL COUNCIL-Topics:

Implementation of the Convention on Biological Diversity and its contribution to sustainable development 2. Legalization of Bitcoin and other decentralized virtual currencies

6) ΠΛΗΒΟΥΡΗ ΝΙΚΟΛΙΝΑSPECIAL CONFERENCE ON FAITH AND FREEDOM– Topics:1. Religious persecution 2. The OIC, the UN and Apostaphobia