Δύο μαθητές του σχολείου μας διεκδικούν την είσοδό τους στην ελληνική ομάδα που θα συμμετάσχει στην 47η Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής

Απριλίου 26, 2016 in ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ, ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ by 2ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ

Ανακοινώθηκαν στις 25 Απριλίου τα αποτελέσματα της α΄φάσης του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικής «Αριστοτέλης» 2016 για την Γ΄ λυκείου. Για πρώτη φορά δύο μαθητές μας θα διεκδικήσουν την είσοδο τους στην Ολυμπιακή ομάδα το Σάββατο 7 Μαΐου με τη συμμετοχή τους στη β’ φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικής «Αριστοτέλης» 2016 σε ύλη και από τις τρεις τάξεις του Λυκείου. Πρόκειται για τον Μιχάλη Αναγνώστου και τον Γιώργο Γκανά. Στην α΄ φάση συμμετείχαν 700 περίπου μαθητές της Γ λυκείου από όλη την Ελλάδα. Στη β΄ φάση συμμετέχουν οι 43 πρώτοι της α΄ φάση από τους οποίους θα επιλεγούν οι πέντε πρώτοι μαθητές οι οποίοι θα συγκροτήσουν την ελληνική ομάδα η οποία έχει προσκληθεί να συμμετάσχει στην 47η Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής (11-17 Ιουλίου, Ζυρίχη,Ελβετία).

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και ευχές για επιτυχία και στη δεύτερη φάση.

Τα αποτελέσματα της α΄ φάσης στη διεύθυνση: http://micro-kosmos.uoa.gr/gr/announcments/pdf/proteusantes_diag_2016_a_fasi.pdf