Η ομάδα καλαθοσφαίρισης αγοριών του σχολείου μας νίκησε το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Αθηνών (Γεννάδειο) στο 2ο γύρο του σχολικού πρωταθλήματος της Α΄Αθήνας με 46-36 και πλέον θα αντιμετωπίσει το 56ο ΓΕΛ Αθηνών στον ημιτελικό του 3ου Ομίλου της Α΄περιφέρειας της Αθήνας. Η ομάδα μας χωρίς να πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης όπως στο εναρκτήριο παιχνίδι με το 5ο ΓΕΛ Ζωγράφου, βρέθηκε πίσω στο σκορ στα μέσα της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια όμως οι μαθητές μας ανέβασαν την απόδοσή τους και βρέθηκαν να προηγούνται με 4 πόντους στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο μπήκε στο παιχνίδι από τον πάγκο, ο μαθητής του Γ4 Μπότσος Βασίλειος, ο οποίος απέδωσε εξαιρετικά στην άμυνα και σε συνεργασία με τον μαθητή του Β5 Μιλτιάδη Σταυρέλλη (πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα) έδωσαν έναν αέρα 13 πόντων διαφορά στην ομάδα μας η οποία διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα. Εξαιρετικός επίσης ήταν ο μαθητής του Α2 Πατιτάκης Κωνσταντίνος ο οποίος παρά το νεαρό της ηλικίας του ήταν από τους βασικούς συντελεστές της νίκης. Στον επόμενο αγώνα η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει το 56ο ΓΕΛ Αθηνών στον ημιτελικό του 3ου ομίλου της Α΄ περιφέρειας της Αθήνας. Τους ευχόμαστε καλή επιτυχία.