Η ομάδα χειροσφαίρισης του σχολείου μας, η οποία αναδείχθηκε κατά το σχολικό έτος 2014-15 πρωταθλήτρια ομάδα Λυκείων Ελλάδος και Κύπρου, συνέχισε και φέτος (2015-16) με τον ίδιο ρυθμό και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια της Α΄περιφέρειας της Αθήνας. Η ομάδα μας τη Δευτέρα 18/1 νίκησε το 2ο ΓΕΛ Δάφνης με 27-20 σχετικά εύκολα, παρότι στην αντίπαλη ομάδα αγωνίστηκαν παίκτες της Εθνικής ομάδας Χειροσφαίρισης παίδων. Την Τρίτη 19/1 οι νεαροί χειροσφαιριστές μας επικράτησαν του 1ου ΓΕΛ Βύρωνα με 24-12 στον μεγάλο τελικό της Α΄περιφέρειας Αθήνας, παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον πολυτιμότερο παίκτη του περυσινού πανελληνίου πρωταθλήματος και μέλος της Εθνικής ομάδας Χριστόφορο Τσακουρίδη (Γ6) λόγω τραυματισμού.  Με τη νίκη αυτή το σχολείο μας αποκτά μια δυναμική στο άθλημα της χειροσφαίρισης καθώς είναι η τρίτη συνεχόμενη χρονιά που ανακηρύσσεται κορυφαία ομάδα της Α΄περιφέρειας της Αθήνας. Πλέον στόχος της ομάδας είναι η νίκη στη Β’ φάση σχολικών αγώνων όπου θα πάρουν μέρος οι πρωταθλήτριες σχολικές ομάδες όλων των περιφερειών της Αθήνας (Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄) καθώς επίσης της Ανατολικής και Δυτικής Αττικής και του Πειραιά.
Τους ευχόμαστε ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στη συνέχεια.
Για την ιστορία οι καλύτεροι σκόρερ της Α΄Φάσης ήταν:

Σκορερ (σύνολο γκολ—Μ.Ο γκολ ανά παιχνίδι)

Σαλαπάτας: 16—8
Μπένιας:13—6.5
Νικολούτσος: 11—5.5
Τσακουρίδης: 6—6
Μητροφάνης: 3—1.5
Χριστόπουλος: 1—0.5
Κολτσίδας: 1—0.5

Τσελίκης: 1—0.5

Η ΟΜΑΔΑ ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΤΗΣ Α’ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣ ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ