Την Τετάρτη 27 Νοεμβρίου 2015 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση για τη βράβευση των μαθητών και μαθητριών που συμμετείχαν στον Δ΄ Ενδοσχολικό Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής της περασμένης σχολικής χρονιάς, 2014-2015.

Ο διαγωνισμός είχε ελεύθερο θέμα. Οι μαθητές διαγωνίστηκαν στις κατηγορίες: Διήγημα, Ποίημα, Στίχοι τραγουδιού, Θέατρο, Σενάριο, Δοκίμιο. Στην κατηγορία «Διήγημα» υπήρξαν 9 συμμετοχές, στην κατηγορία «Ποίημα» 16 συμμετοχές, στην κατηγορία «Στίχοι» 2 συμμετοχές, στην κατηγορία «Σενάριο» 1 συμμετοχή, στην κατηγορία «Δοκίμιο» 2 συμμετοχές, ενώ δεν υπήρξε συμμετοχή στην κατηγορία «Θέατρο».

Η κριτική επιτροπή που αξιολόγησε τα έργα απαρτίστηκε από τους: Δημήτρη Κοπανά, Παύλο Τζαμαλή, Λαμπρίνα Μαραγκού, Κώστα Γκούφα, Μιχάλη Πάγκαλο, Αγγελική Χαραλαμποπούλου, Αναστασία Μυλωνά, Ελένη Γεωργίου, Δημήτρη Μαυρέα, Μαρία Δρακοπούλου Άννα Χαϊδεμενάκου. Τον συντονισμό είχαν οι Δήμητρα Καραδήμα, Σπύρος Καρύδης, Νίκος Κουτρούμπας, Ελένη Τσίκιζα-Νικολακάκη.

Την εκδήλωση προλόγισε η διευθύντρια του σχολείου κ. Ελένη Τσίκιζα-Νικολακάκη, η οποία υπογράμμισε τη σημασία του μαθητικού διαγωνισμού και ανήγγειλε την απόφαση του συλλόγου των διδασκόντων για τη μετονομασία του σε «Ενδοσχολικό Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής – Δημήτρης Αρμάος», στη μνήμη του καθηγητή του σχολείου μας που έφυγε τόσο νωρίς.
Ακολούθησε σύντομη ομιλία της φιλολόγου Βασιλικής Αλεξανδράκη για τον Δημήτρη Αρμάο και το έργο του, το διδακτικό, το λογοτεχνικό και εκείνο στον χώρο του βιβλίου.
Στη συνέχεια δόθηκαν οι διακρίσεις και τα βραβεία στους μαθητές. Όλοι οι συμμετέχοντες μαθητές έλαβαν προσωπική τιμητική διάκριση με το αιτιολογικό της.

Βραβεία δόθηκαν στα τρία καλύτερα έργα στις κατηγορίες «Διήγημα» και «Ποίημα», καθώς και σε εκείνα που ξεχώρισαν στις κατηγορίες «Στίχοι» και «Δοκίμιο», όπου υπήρξαν δύο συμμετοχές. Σε όλους τους βραβευθέντες μαθητές δόθηκε ως δώρο ένα βιβλίο, προσφορά των εκδόσεων “Μίνωας”.

Ακολουθούν οι συμμετοχές και τα βραβεία ανά κατηγορία.

ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Διήγημα

Θηβαίου Μαρία, Η χαμένη μου ηλιαχτίδα.
Κούλνεβα Αλεξάνδρα, Εμείς και Αυτοί.
Κουμελά Αθηνά, Η ομολογία.
Κωνσταντέλου Ευτυχία, Το τελευταίο γράμμα.
Μισεγιάννη Ραφαέλλα, Acciaccatura.
Παναγούλια Αριάδνη, Ένα ατύχημα που βγήκε σε καλό.
Τσιώλη-Κουτσουρά Μαρία- Βασιλική, Ο ξένος.
Φαλιά Μυρσίνη, Άκρατος απελπισία.
Χαλούτση Μαίρη, Σκιές.

Δοκίμιο

Κουρούκλη Χρύσα, Σκέψεις και συναισθήματα που βασανίζουν.
Ντέμα Λαμπρινή, Πώς;

Ποίημα

Αβλαμισόπουλος Σωτήρης, Αυτό αποκαλούμε ζωή.
Αναστασοπούλου Κατερίνα, Ουρανός.
Βαϊδάνης Ηλίας, Υπάρχει ελπίδα.
Κασαπίδη Αναστασία, Το ουρλιαχτό.
Κιούρη Δέσποινα, Κρυφτό.
Μαλαπάνη Κατερίνα, Μαχητές.
Μισεγιάννη Ραφαέλλα, Η Αλίκη στην χώρα του LSD.
Μιχελινάκη Σοφία, …..Κάτι για τα αθώα πλάσματα… εμάς τους ανθρώπους.
Ντάνιλουκ Ιγώρ, Έκθεση.
Πάγια Κριστιάνα, Ένα βότσαλο στην έρημο.
Παπαβασιλείου Ειρήνη, Χορός στο φεγγαρόφωτο.
Ραβάνης Γιάννης, Άντα είναι το όνομά μου.
Ρηγόπουλος Γιάννης, Ανάποδα γυρίσαμε τον κόσμο.
Τσιώλη-Κουτσουρά Μαρία, Η πολιτεία των ανθρώπων.
Τσοκοπούλου Αριάδνη, ΕΡΩΤΙμάτιΚΟ…
Ψυχογιού Χριστίνα, Χρωμάτων ξεχασμένες αναμνήσεις

Σενάριο

Κουρούκλη Χρύσα, Αντίστροφη μέτρηση.

Στίχοι τραγουδιού

Βαϊδάνη Παναγιώτα, Ευχαριστώ!
Σομπάχι Ιωσήφ, Απόψε φεύγω.

ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ

1ο βραβείο διηγήματος: Ραφαέλλα Μισεγιάννη, Acciaccatura.
2ο βραβείο διηγήματος: Μυρσίνη Φαλιά, Άκρατος απελπισία.
3ο βραβείο διηγήματος: Αθηνά Κουμελά, Η ομολογία.

Βραβείο δοκιμίου, Λαμπρινή Ντέμα, Πώς;

Βραβείο στίχων τραγουδιού: Παναγιώτα Βαϊδάνη, Ευχαριστώ!

1ο βραβείο ποιήματος: Ειρήνη Παπαβασιλείου, Χορός στο φεγγαρόφωτο.
2ο βραβείο ποιήματος: Κριστιάνα Πάγια, Ένα βότσαλο στην έρημο.
3ο βραβείο ποιήματος: Μαρία Τσιώλη-Κουτσουρά, Η πολιτεία των ανθρώπων.
3ο βραβείο ποιήματος: Γιάννης Ρηγόπουλος-Τσέλιγκας, Ανάποδα γυρίσαμε τον κόσμο.

Συγχαίρουμε θερμά όλους ανεξαιρέτως τους συμμετέχοντες μαθητές και τους ευχόμαστε να συνεχίσουν να επιδίδονται με ενθουσιασμό σε αυτό που αγαπούν.

Τα βραβευμένα έργα, μαζί με εκείνα του Γ΄Διαγωνισμού, θα δημοσιευτούν σε συλλεκτικό τόμο.

Απονομή διακρίσεων και βραβείων στον Δ΄ Ενδοσχολικό Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής 2014-2015.