Η Καθημερινή πρόσφερε τους ακόλουθους τίτλους για τον εμπλουτισμό της Βιβλιοθήκης  του σχολείου μας:

Μπουκάλας Παντελής (επιμ. Εισ. Ανθολόγηση), Ελληνες ποιητές. Νίκος Εγγονόπουλος. Την ποίησιν ή την δόξαν; Την ποίησιν.

Κουβαράς Γιάννης – Μπουφέα Αλεξάνδρα (εισαγωγή, ανθολόγηση), Ελληνες ποιητές. Τάσος Λειβαδίτης. Ο Κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει?

Γαραντούδης Ευριπίδης (εισαγωγή, επιμέλεια), Ελληνες ποιητές. Ανδρέας Κάλβος. Ημείς όμως χηρεύομεν?

Προκοπάκη Χρύσα – Μακρυνικόλα Αικατερίνη (εισαγωγή, ανθολόγηση, επιμέλεια), Ελληνες ποιητές. Γιάννης Ρίτσος Α. Σβήνω τον ίσκιο ολόκληρο με τούτο το χρυσό μολύβι.

Προκοπάκη Χρύσα – Μακρυνικόλα Αικατερίνη (Εισαγωγή, Ανθολόγηση, Επιμέλεια), Ελληνες ποιητές. Γιάννης Ρίτσος Α. Σβήνω τον ίσκιο ολόκληρο με τούτο το χρυσό μολύβι.

Δημόπουλος Κωνσταντίνος (εισαγωγή, ανθολόγηση), Ελληνες ποιητές. Κική Δημουλά. Σ’εσένα, αίφνης, απευθύνομαι.

Ντουνιά Χριστίνα (εισαγωγή, ανθολόγηση), Ελληνες ποιητές. Κώστας Καρυωτάκης. Με τ’ονειρο οι ψυχές και με το πάθος.

Αλεξίου Βασίλης – Μιχαηλίδου Θεανώ (εισαγωγή, ανθολόγηση), Ελληνες ποιητές. Κώστας Βάρναλης. Μέσα στο λόγο το δικό μου όλ’η ανθρωπότητα πονεί.

Μπουκάλας Παντελής (Εισαγωγή, Ανθολόγηση), Ελληνες ποιητές. Ανδρέας Εμπειρίκος. Σκοπός της ζωής μας είναι η αγάπη.

Μπουκάλας Παντελής (Ανθολόγηση, Εισαγωγή), Ελληνες ποιητές. Κ.Π. Καβάφης. Από την φαντασίαν έως εις το χαρτί.

Μπουρναζάκης Κώστας (Εισαγωγή, Ανθολόγηση, Επιμέλεια), Ελληνες ποιητές. Αγγελος Σικελιανός. Τέλος κι αρχήν η μνήμη εδώ δεν έχει.

Μπουκάλας Παντελής (Ανθολόγηση, Εισαγωγή), Ελληνες ποιητές. Γιώργος Σεφέρης. Η μνήμη όπου και να την αγγίξεις πονεί, Α.

Μπουκάλας Παντελής (Ανθολόγηση, Εισαγωγή), Ελληνες ποιητές. Γιώργος Σεφέρης. Η μνήμη όπου και να την αγγίξεις πονεί, Β.

Κατσίμπαλης Γ.Κ. – Καραντώνης Α. -Χατζηαντωνίου Κώστας (Ανθολογία, επιτομή, Πρόλογος), Ελληνες ποιητές. Κωστής Παλαμάς. Πλάστης κ’ εγώ μ’ όλο το νου και μ’ ολη την καρδιά μου.

Κατσίγερας Μιχάλης (Εισαγωγή, Ανθολόγηση), Ελληνες ποιητές. Διονύσιος Σολωμός. Δύο φλόγες, μια στο νου, άλλη στην Καρδιά.

Μπουκάλας Παντελής (Εισαγωγή, Ανθολόγηση), Ελληνες ποιητές. Μανόλης Αναγνωστάκης. Δημιουργώντας μια ποίηση πάνω από κάθε καταστροφή.

Ευχαριστούμε θερμά την Καθημερινή για την ευγενική προσφορά. Οι μαθητές και οι συνάδελφοι καθηγητές που ενδιαφέρονται να δουν και να μελετήσουν τα νέα βιβλία μπορούν να απευθύνονται στους υπεύθυνους της βιβλιοθήκης.

Δωρεά βιβλίων από τις εκδόσεις της Καθημερινής