Στο πλαίσιο διαγωνισμού φωτογραφίας για τη Βραδιά του Ερευνητή με θέμα “Οι κρύσταλλοι στη ζωή μας”, δύο συμμετοχές του σχολείου μας πέτυχαν τις παρακάτω διακρίσεις:

1η θέση:
Στεφανία Στεφανίδου (μαθήτρια Β? Λυκείου)

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ: Κρύσταλλοι  συμπλόκου (της φυτορμόνης 4CPA μέσα σε β κυκλοδεξτρίνη) μέσα σε τριβλίο, μετά την παρασκευή τους με τη μέθοδο αργής ψύξης.  Φωτογραφία από στερεοσκόπιο. Η προετοιμασία και φωτογράφιση έγινε στο Εργαστήριο Φυσικής του Γεωπονικού Πανεπιστημίου. Χρησιμοποιήθηκαν διασταυρωμένα Polaroid. Επεξεργασία φωτογραφίας: με το πρόγραμμα paint.

photo_2_ΣΤΕΦΑΝΙΔΟΥ

3η θέση:
Σωτήρης Σπανός, Ιάσων Χατζηγεωργίου (μαθητές Α΄ Λυκείου)
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ: Συσσωμάτωμα κρυστάλλων χλωριούχου νατρίου (λευκό), που στη συνέχεια εμβαπτίσθηκε σε διάλυμα μερκουροχρώματος (πορτοκαλί). Κολλήθηκε και στη συνέχεια αναπτύχθηκε στην άκρη πετονιάς.

photo_5_ΣΠΑΝΟΣ_ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ

Οι δύο αυτές φωτογραφίες μαζί με άλλες τρεις που διακρίθηκαν θα σταλούν από την ΕΚΕ (Ελληνική Κρυσταλλογραφική Εταιρεία) ως συμμετοχή της Ελλάδας στην IUCR (Διεθνής Ένωσης Κρυσταλλογραφίας) για τον ομώνυμο διεθνή διαγωνισμό.

Διακρίσεις των μαθητών μας σε διαγωνισμό φωτογραφίας