Το Σχολείο μας συμμετέχει στην ημερίδα που διοργανώνει το Ε.Κ.Ε.Φ.Ε Δημόκριτος με τίτλο ?Σύνδεση του Σύγχρονου Σχολείου με την Επιστημονική Έρευνα? με τις ακόλουθες προφορικές ανακοινώσεις:

1. Εργαστηριακή διδασκαλία φυσικής και χημείας στα πλαίσια των ομίλων και του αναλυτικού προγράμματος σπουδών. Αν.Μυλωνά , Αλ.. Κατέρης.

2. Θετικές Επιστήμες, τα κομμάτια ενός παζλ που ξεκινά στο σχολείο και δεν τελειώνει ποτέ.  Αλ. Κατέρης, Η. Ανδριανός, Μ. Πατσαλιάς.

3. Συνεργασίες του 2ου Προτύπου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Αθηνών με ΑΕΙ και Ερευνητικά Ιδρύματα στο πλαίσιο Πειραματικών Ερευνητικών Εργασιων κατά τα διδακτικά έτη 2011-2014. Συμπεράσματα. Φ. Τσορτέκη.

Επίσης οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας συμμετέχουν  με τα ακόλουθα poster (αφίσες) στην ίδια ημερίδα:

1.  Η Σεισμολογία στην Εκπαίδευση Σ. Νικηφόρου, Μ. Νέζη, Ι. Καλογεράς.

2.  Η αθλητική επιστήμη συναντά το 2ο Πρότυπο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Αθηνών  ( 4 poster στα πλαίσια της ερευνητικής εργασίας της Β΄ Λυκείου ?Η σωματική και κινητική ανάπτυξη παιδιών και εφήβων?)  Α. Τσούκος, Κ. Σιδηροκαστρίτης.

Συμμετοχή του Σχολείου στην ημερίδα του Ε.Κ.Ε.Φ.Ε Δημόκριτος