valtinosΤην Πέμπτη 15/5/2014 έγινε στο σχολείο μας εκδήλωση για την πεζογραφία του Θανάση Βαλτινού με την παρουσία και του ίδιου του συγγραφέα. Στην εκδήλωση έγινε μια σύντομη παρουσίαση του έργου του συγγραφέα, ενώ διαβάστηκαν πολλά λογοτεχνικά αποσπάσματα από τα βιβλία του (Κάθοδος των εννιά, Συναξάρι του Ανδρέα Κορδοπάτη, Θα βρείτε τα οστά μου υπό βροχήν, Στοιχεία για τη δεκαετία του ?60 , κ.ά.). Στη συνέχεια ακολούθησε μια εξαιρετική συζήτηση των μαθητών με τον συγγραφέα, στην οποία εκείνος ανέδειξε ορισμένα από τα κύρια χαρακτηριστικά της μεγάλης λογοτεχνίας, όπως την απουσία μελοδραματισμού, την ακραία ένταση της γραφής («όπως στις διηγήσεις του Ευαγγελίου», το οποίο χαρακτήρισε ως μία από τις πηγές της έμπνευσής του), την κυριαρχία της πλοκής επί της περιγραφής κ.ά. Επίσης, ο συγγραφέας τόνισε, ως έτερη πηγή της έμπνευσής του, την τραγικότητα της ανθρώπινης μοίρας, όπως αυτή αναδεικνύεται, ειδικότερα, μέσα από την ιστορία της εμφυλιακής και μετεμφυλιακής Ελλάδας. Τέλος, προέτρεψε τα παιδιά να μη διαβάζουν ευπώλητα και εύπεπτα αναγνώσματα αλλά τα «μεγάλα βιβλία», τα κλασικά έργα της λογοτεχνίας από τον Όμηρο και τη Βίβλο, ως τον Σαίξπηρ, τον Σολωμό και τον Παπαδιαμάντη, διότι μόνο εκεί βιώνεται σε όλο το εύρος και το πλάτος της η ανθρώπινη κατάσταση και μόνο εκεί μάς παρέχονται τα κριτήρια για να κρίνουμε και τη σύγχρονη λογοτεχνική παραγωγή.
Την εκδήλωση επιμελήθηκαν οι φιλόλογοι του σχολείου μας Παναγιώτα Παπαδημητρίου και Μιχάλης Πάγκαλος.

Πρόγραμμα του Αφιερώματος

1) Σύντομη παρουσίαση του συγγραφέα από τον Μιχάλη Πάγκαλο.
2) «Η δίψα», απόσπασμα από την Κάθοδο των εννιά, διαβάζει η Δανάη Ταταλιά.
3) Απόσπασμα από το διήγημα «Αύγουστος ?48» της συλλογής Θα βρείτε τα οστά μου υπό βροχήν, διαβάζει ο Άλμπυ Κρίστο.
4) «Η Οδύσσεια της μετανάστευσης», απόσπασμα από το Συναξάρι του Ανδρέα Κορδοπάτη, διαβάζει η Άρτεμις Κυριακοπούλου.
5) «Η φρίκη του πολέμου», απόσπασμα από την Κάθοδο των Εννιά, διαβάζει η Αλεξία Δούκα.
6) «Δικτατορία 1967: η Ελλάδα στο γύψο», απόσπασμα από το διήγημα «Ο Γύψος», της συλλογής Θα βρείτε τα οστά μου υπό βροχήν, διαβάζει η Κατερίνα Βράκα.
7) Επιστολή πατέρα για τους άνεργους γιούς του, από τα Στοιχεία για τη δεκαετία του ?60, διαβάζει η Ζωή Βέργου.
8) Απόσπασμα από την Κάθοδο των εννιά, διαβάζει η Δανάη Ταταλιά.
9) Επιστολή «ασήμαντης χωριατοπούλας», από τα Στοιχεία για τη δεκαετία του ?60, διαβάζει η Ζωή Βέργου.
10) Προσωπικές σκέψεις για την Κάθοδο των εννιά: Δανάη Ταταλιά.

Αφιέρωμα στην πεζογραφία του Θανάση Βαλτινού