Στις 11 και 12 Απριλίου 2014 πραγματοποιείται από τη Διοικούσα Επιτροπή των Πρότυπων Πειραματικών Σχολείων συνέδριο με τίτλο «Μαθηματικά στα Π.Π. Γυμνάσια – Λυκεία» στο φιλόξενο χώρο του Πνευματικού Κέντρου Δήμου Αθηναίων, Αίθουσα Αντώνης Τρίτσης.

Δείτε εδώ: το Πρόγραμμα του συνεδρίου, τις Περιλήψεις των εισηγήσεων.

Στο συνέδριο συμμετέχουν από το σχολείο μας με εισηγήσεις οι συνάδελφοι καθηγητές:

Βασίλης Καρκάνης – Γιάννης Τυρλής, «Τα Πειραματικά Σχολεία μπορούν να βοηθήσουν τους χαρισματικούς μαθητές; Μια πρόταση για τα Μαθηματικά».

Κώστας Γιατράς – Κατερίνα Σάλτα, «Περιπλανήσεις στον κόσμο των Μαθηματικών, της Χημείας και της Τέχνης».