kathimerini

Το Πανεπιστήμιο Αθηνών και η εφημερίδα «Η Καθημερινή» συνδιοργάνωσαν στις 26 Μαρτίου 2014 βραδιά ποίησης με θέμα «ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΠΑΓΓΕΛΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΙΗΤΕΣ» στο κεντρικό κτίριο του πανεπιστημίου. Μαθητές από έξι σχολεία της Αττικής, από το 2ο Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Αθηνών, το Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, το Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Αναβρύτων, το Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Αθηνών, το Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα, τα Εκπαιδευτήρια και το Ωδείο Κωστέα Γείτονα, έντυσαν με εικόνες και ζωντάνεψαν με τις φωνές τους τα αγαπημένα τους ποιήματα.

Συμμετείχαν οι μαθητές: Κωνσταντίνος Αλεξόπουλος, Ελένη Αλευρά, Μιχάλης Αναγνώστου, Δόμνα Ασιτζόγλου, Σοφία Αυγερινού, Δανάη Δανιηλίδη, Νίκος Δαρειώτης, Κωνσταντίνος Ζηργάνος,  Κύρος Μεγάλος-Αδάμ, Ίλια Μαυρογεώργη, Κωνσταντίνος Μπαΐλης, Δανάη Μπράχο, Αγγελική Παππά, Αριάδνη Τσοκοπούλου, Σοφία Τούπα, Γιάννης Τσέλιγκας-Ρηγόπουλος.

Τη συλλογή του υλικού και τον συντονισμό των παιδιών είχαν  οι φιλόλογοι Βάσω Αλεξανδράκη και Κώστας Γκούφας, την τεχνική επιμέλεια η φιλόλογος Σοφία Κουρουτσίδου.
Δείτε το βίντεο της συμμετοχής του σχολείου μας