fasseas

Την Τετάρτη 05-02-14 επισκεφθήκαμε το εργαστήριο Ηλεκτρονικής Μικροσκοπίας του Γεωπονικού Πανεπιστημίου. Εκεί μας μίλησε ο καθηγητής κ. Κ. Φασσέας. Μετά από μια σύντομη εισαγωγή στην ιστορία τους και στον τρόπο λειτουργίας τους παρατηρήσαμε στο ηλεκτρονικό μικροσκόπιο διέλευσης παρασκευάσματα φυτικών κυττάρων και διακρίναμε πυρήνα, χλωροπλάστες, μιτοχόνδρια και ριβοσώματα. Επίσης, παρατηρήσαμε φυτικούς ιστούς και κρυστάλλους στο ηλεκτρονικό μικροσκόπιο σάρωσης. Στη συνέχεια ο κ. Φασσέας μας μίλησε για τις διατροφικές συνήθειες και κατέρριψε αρκετούς μύθους που κυκλοφορούν για το υγρό κολλαγόνο, τη δυσανεξία στη γλουτένη και στη λακτόζη.

Δείτε την αναλυτική παρουσίαση της επίσκεψης από τη Λίνα Ξυνού, στους Απόντες“, το μαθητικό περιοδικό του σχολείου μας.

Επίσκεψη του ομίλου Βιολογίας και Ιατρικής σε εργαστήριο Ηλεκτρονικής Μικροσκοπίας, Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου 2014