Την Τρίτη 19 Νοεμβρίου στο εργαστήριο Φυσικής του σχολείου μας, στο πλαίσιο του προγράμματος Σεισμολογίας, είχαμε τη τιμή και τη χαρά να φιλοξενήσουμε τον Διευθυντή Ερευνών του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου του Αστεροσκοπείου Αθηνών Δρ. Γιάννη Καλογερά . Η ομιλία του είχε τίτλο «Σεισμοί και προστασία». Μετά το τέλος της ομιλίας του, η ομάδα Σεισμολογίας είχε την ευκαιρία να συζητήσει μαζί του και να λύσει απορίες των μαθητών μας. Έτσι αποφασίσαμε τα θέματα με τα οποία θα ασχοληθούμε και τον τρόπο που θα δουλέψουμε. Ανανεώσαμε το ραντεβού μας με τον Δρ. Καλογερά την Πέμπτη 28 Νοεμβρίου αφού στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής εκδρομής του σχολείου μας, οι μαθητές που ανήκουν στην ομάδα Σεισμολογίας θα επισκεφθούμε το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο για να δούμε και από κοντά το τμήμα με τους Σεισμογράφους ενώ σε λίγες βδομάδες θα συναντηθούμε εκ νέου στο σχολείο μας για να συζητήσουμε την πορεία των εργασιών μας.

kalogeras-1

Διάλεξη του σεισμολόγου δρ. Γιάννη Καλογερά, Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013