Ο μαθητής μας Παΐσιος Χρυσανθόπουλος, της Γ Λυκείου, κατάφερε να προκριθεί στη Β΄ φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικής. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι στον γραπτό Διαγωνισμό, που πραγματοποιήθηκε στις 9 Μαρτίου με πολύ μεγάλη συμμετοχή σε όλη την Ελλάδα, κατάφερε να είναι στους 40 καλύτερους.

Μαζί με τα υπόλοιπα παιδιά που διακρίθηκαν, διαγωνίστηκαν στη Β΄ φάση σε εξειδικευμένα θέματα Φυσικής και από τις τρεις τάξεις του Λυκείου. Οι πέντε καλύτεροι μαθητές από αυτή τη φάση θα αποτελέσουν την εθνική ομάδα που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην Παγκόσμια Ολυμπιάδα Φυσικής.

Ο Παΐσιος εκτός από αριστούχος στη Φυσική είναι ένας μαθητής εξαιρετικού ήθους και σεμνότητας κάτι που δίνει μεγαλύτερη αξία στην επιτυχία του. Η φιλομάθεια και η ανταπόκρισή του σε ιδιαίτερα τεχνικά θέματα έδωσαν μεγάλη χαρά στον κ. Πρίκα και σε μένα κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας του.

Του εύχομαι από καρδιάς κάθε επιτυχία στις σπουδές και τη ζωή του.

Αλέξανδρος Κατέρης, Φυσικός

Διάκριση στον 23ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής