Στις 11 Ιανουαρίου 2013, ο Όμιλος Θεάτρου του 2ου ΠΠ ΓΕΛ Αθηνών παρουσίασε τη θεατρική διασκευή του 6ου Βιβλίου της Ξυγγραφής του Θουκυδίδη στο Εθνικό Θέατρο, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων. Η αίθουσα ήταν ασφυκτικά γεμάτη, με πάνω από 200 θεατές. Οι μαθητές, επιστρατεύοντας το ορμητικό τους ταπεραμέντο και αντλώντας από τη νεανική τους τόλμη, επικοινώνησαν με την ουσία του λόγου και της σκέψης του Θουκυδίδη και αποζημίωσαν τους θεατές που τους εμπιστεύτηκαν, αν κρίνουμε από το παρατεταμένο χειροκρότημα στο τέλος της παράστασης και τις διθυραμβικές κριτικές που δέχτηκαν.

Συμμετείχαν οι μαθητές:

Βαμβακά Μυρτώ
Ζαρρή Έλσα
Κουμελά Αθηνά
Λαζαρόγκωνας Δήμος
Μαρινάκη Όλγα
Μαρούλη Κλειώ
Μπρόφας Θάνος
Μυλωνάς Γεράσιμος
Ολχάβα Μαρτίνα
Παππά Αριάδνη
Πρωτόπαπα Ελένη
Σταυρακάκης Ανδρέας
Τριβιζά Συλένα
Χαλαστάρας Αλέξανδρος
Χαντάτ Άννα
Χατζή Σίντυ

Υπεύθυνοι καθηγητές:  Λαμπρίνα Μαραγκού – Νίκος Κουτρούμπας

Σκηνοθετική επιμέλεια: Μάρθα Φριντζήλα

Συνεργάτης: Δήμητρα Βλαγκοπούλου (ηθοποιός ? απόφοιτος Δραματικής Σχολής Εθνικού Θεάτρου 2012).

Ο Όμιλος Θεάτρου του σχολείου παρουσίασε τη θεατρική διασκευή του 6ου Βιβλίου της Ξυγγραφής του Θουκυδίδη στο Εθνικό Θέατρο