ΣΥΜΜΕΤΟΧH ΣΕ EΘΝΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ
 

 

 

Σχολ. έτος 2011-2012

 

Σχολικοί αγώνες στίβου Α΄ φάσης Λυκείων της Δ/θμιας εκπαίδευσης Α΄Αθηνών
Στις 3-4-2012 διεξήχθησαν οι σχολικοί αγώνες στίβου Α΄ φάσης Λυκείων της Δ/θμιας εκπαίδευσης Α΄Αθηνών στις εγκαταστάσεις του Ε.Α.Κ.Ν. Αγίου Κοσμά. Οι μαθητές της Γ΄Λυκείου Γεώργιος Βιδάλης και Ευάγγελος Δαφούλης συμμετείχαν στο αγώνισμα της σφαιροβολίας καταλαμβάνοντας τη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα. Επίσης η μαθήτρια της Α΄Λυκείου Μαριάννα Παπακωνσταντίνου έλαβε μέρος στο αγώνισμα του άλματος επί κοντώ. Συγχαρητήρια και στα τρία παιδιά που εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο.

29η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα "Αρχιμήδης".

Ο Διαγωνισμός πραγματοποιηθηκε στις 3 Μαρτίου 2012. Συμμετείχαν οι μαθήτριες Μπαράν Μαριάννα (Γ3) και Σωτήρχου Εμμανουέλα (Β6), οι οποίες είχαν διακριθει στον 72ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό στα Μαθηματικά "Ευκλείδης".
 

72ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός στα Μαθηματικά 'Ευκλείδης".

Ο Διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στις 21 Ιανουαρίου 2012. Συμμετείχαν οι διακριθέντες μαθητές στον 72ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό στα Μαθηματικά "Θαλής" που πραγματοποιήθηκε στις 19 Νοεμβρίου 2011. Αναλυτικότερα:

Από την Β΄τάξη οι: Δήμητρα Αγγελιδάκη (Β1), Βασίλης Αλεξόπουλος (Β1), Φαίδων Ανδριόπουλος (Β6), Αθηνά-Διονυσία Γιαννοπούλου (Β6), Αλέξανδρος Γκανάς (Β1), Γρηγορία Ζητούνη-Πετρόγιαννη (Β6), Ειρήνη Καλαρά (Β2), Μαριλένα Σταυροπούλου (Β6), Δημήτρης Στογιάννος (Β6), Εμμανουέλα Σωτήρχου (Β6), Ελένη Χαραλαμποπούλου (Β6), Αγγελική Χατζή (Β6)
Από την Γ΄ τάξη οι:Αδριανός Αθανασιάδης (Γ1), Μαριάννα Μπαράν (Γ3)
Οι διακρίθηκαν οι μαθήτριες Μπαράν Μαριάννα (Γ3) και Σωτήρχου Εμμανουέλα (Β6), οι οποίες θα συμμετάσχουν στην 29η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα "Αρχιμήδης" που θα διεξαχθεί στις 3 Μαρτίου 2012.

 

4ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός στη Φυσική, τη Χημεία και τη Βιολογία.ΠΑΝΕΚΦΕ-EUSO2012

Το σχολείο συμμετείχε με τριμελή ομάδα αποτελούμενη από τους μαθητές: Ανδριόπουλο Φαίδωνα (Β6), Πετρόγιαννη-Ζητούνη Γρηγορία (Β6) και Στογιάννο Δημήτρη (Β6). Ο διαγωνισμός διεξήχθη στο ΕΚΦΕ Ν. Φιλαδέλφειας στις 21 Ιανουαρίου. Η ομάδα μας κατέλαβε την πέμπτη θέση. Η απονομή στις ομάδες που συμμετείχαν στον Πανελλήνιο διαγωνισμό πραγματοποιήθηκε στο Ευγενίδειο ίδρυμα την Κυριακή 22 Ιανουαρίου.

Διαβάστε αναλυτικά την πορεία της ομάδας και φωτογραφικό υλικό. Κείμενο του Αλέξανδρου Κατέρη και της Αναστασίας Μυλωνά, υπευθύνων για την προετοιμασία των μαθητών.

Δείτε τα αποτελέσματα του διαγωνισμού ΕΔΩ

 

11η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Camera Zizanio

Η ταινία, Tv (an)aesthetic, που δημιούργησαν οι μαθητές την προηγούμενη χρονιά, συμμετείχε στο Ελληνικό και στο Ευρωπαϊκό Διαγωνιστικό τμήμα της 11ης Ευρωπαϊκής Συνάντησης Camera Zizanio. Η ταινία διακρίθηκε στο Ελληνικό Διαγωνιστικό τμήμα με το βραβείο καλύτερης ταινίας στην κατηγορία Β: ταινίες παιδιών 13-16 ετών.

 

 

72ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός στα Μαθηματικά "Ο Θαλής"
Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στις 19 Νοεμβρίου 2011. Συμμετείχαν 46 μαθητές του σχολείου (25 της Α΄τάξης, 19 της Β΄τάξης και 2 της Γ΄τάξης.


Συμμετοχή σε αθλητικούς αγώνες.

Το σχολείο εκπροσωπήθηκε με τρεις ομάδες στους σχολικούς αγώνες ομαδικών αθλημάτων περιόδου 2011-2012. Συγκεκριμένα η ομάδα καλαθοσφαίρισης κερδίζοντας δυο αγώνες έφτασε μέχρι τη φάση των 16 της Α' Αθηνών, η ομάδα ποδοσφαίρου κερδίζοντας τρεις αγώνες προχώρησε μέχρι την 8άδα ενώ η ομάδα πετοσφαίρισης των κοριτσιών νικώντας δύο αγώνες έφτασε κι αυτή στους 8 της Α' Αθηνών. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια που κατέβαλαν.
 


Περισσότερα...

 

Ενδοσχολικός διαγωνισμός στη Φυσική, Χημεία και Βιολογία

Ο Διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε για την επιλογή της ομάδας των μαθητών που θα συμμετάσχει στον τοπικό διαγωνισμό Πειραμάτων των σχολείων της Α’ Αθήνας, στην Φυσική, Χημεία και Βιολογία προκειμένου η νικήτρια ομάδα να συμμετέχει στην τελική-Πανελλήνια φάση και να διεκδικήσει τις δύο θέσεις που δικαιούται η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών EUSO 2012.

Χρόνος: Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2011

Συμμετοχή: 18 μαθητές, εκ των οποίων επελέγησαν 3 και ισάριθμοι αναπληρωματικοί.

Περισσότερα.....
 

Σχολ. έτος 2010-2011

 

 

 9η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών ΕUSO 2011.
Συμμετοχή: 5 μαθητές: ο Καρτέρης Αντώνης (Β Λυκείου) Σεραφειμίδη Αναστασία (Β Λυκείου), η Πετρόγιαννη Γρηγορία (Α Λυκείου), ο Ανδριόπουλος Φαίδων (Α Λυκείου-Αναπληρωματικό μέλος), ο Κοροβέσης Οδυσσέας (Α Λυκείου-Αναπληρωματικό μέλος).
Υπεύθυνοι Καθηγητές για την προετοιμασία των μαθητών Φυσική: Αλέξανδρος Κατέρης, Χημεία: Αναστασία Μυλωνά, Βιολογία: Τσαγκάς Γεώργιος.
Δείτε αναλυτικά την πορεία της ομάδας και τις επιτυχίες της

 

 

7ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Βιολογίας
Συμμετοχή: 1 μαθητής του σχολείου.

 

 

71ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά "Ο Ευκλείδης".
Συμμετοχή: 9 μαθητές του σχολείου.

 

 

71η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα "Ο Αρχιμήδης".
Συμμετοχή: 2 μαθητές του σχολείου.

 

 

25ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Χημείας-Ολυμπιάδα Χημείας
Συμμετοχή: 9 μαθητές του σχολείου.

 

 

Σχολ. έτος 2009-2010

 

Συμμετοχή στον διαγωνισμό "Γαλλοφωνία 2010" - Μάρτιος 2010
Συμμετοχή: Ομάδα μαθητών της Α΄ και της Β΄ Λυκείου.
Υπεύθυνη καθηγήτρια: Έλλη Παπανδρεοπούλου Λάσκαρη, ΠΕ5.

Αναλυτικότερα...

 

 

Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες Ελληνορωμαϊκής Πάλης
Συμμετοχή: 2 μαθητές του σχολειου ο
Λευτέρης Χριστοδουλής και ο Νίκος Χριστοδουλής.

 

 

9ος Ετήσιος Μαθητικός Ευρωπαϊκός διαγωνισμός στην Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία για μαθητές της Β΄ Λυκείου της Ελλάδας και της Κύπρου.
Συμμετοχή: 2 μαθήτριες του σχολείου, η Παναγιώτα Καραχότζα και η Αγγελική Κοροντζή-Τσακμάκη.
Υπεύθυνη καθηγήτρια: Αγγέλικα Κριθαρά.

 


Μαθητικοί Αθλητικοί Αγώνες Α΄Διεύθυνσης Αθήνας (Μπάσκετ, Βόλεϋ, Ποδόσφαιρο, Στίβος).
Συμμετοχή: 38 μαθητές.

 

 

71ος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά "Ο Θαλής".

Συμμετοχή: 47 μαθητές του σχολείου.

 

 

70ος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά "Ο Ευκλείδης".
Συμμετοχή: 4 μαθητές του σχολείου.

 

 

20ός Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής.
Συμμετοχή: 30 μαθητές, κατανεμημένοι κατά τάξη ως εξής:
Α΄ ΛYKEIOY: 1. Κανλής Ιωάννης 2. Καρτέρης Αντώνης 3. Καπαρελιώτης Μαρίνος 4. Κεντριστάκης Αντώνης. 5. Τσαούσης Λεωνίδας 6. Τραυλός Σωτήριος 7. Σιατερλή Καλλόπη 8. Σεραφειμίδη Αναστασία. 9. Μπάρκουλη Κωνσταντίνα 10. Κωνσταντόπουλος Δημήτρης 11. Κυπριανού Κατερίνα, 12. Μπράτσος Οδυσσέας 13. Λιακέα Ηλιάννα 14. Λιμάκης Γιώργος 15. Κομματάς Ορφέας, 16. Μπαράν Μαριάννα 17. Λέκκας Δημήτρης Κοσμάς 18. Κοντού Βασιλική
Β΄ ΛYKEIOY: 1. Σάντου Ιρίνα 2. Χρυσικός Δομίνικος 3. Κουβαράτης Ηλίας 4. Καρδαράκης Κωνσταντίνος, 5. Μάντσης θανάσης 6. Αλιμπέρτης Νικόλαος
Γ΄ ΛYKEIOY: 1. Στεργίου Στέινερ Ευθύμης 2. Σιούμπρος Δημήτρης 3. Δαφέρμος Γιώργος 4. Ζαζάνης Αρτέμης 5. Καρδούτσου Στέλλα 6. Σιδέρη Αλεξάνδρα.

 

 

15ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Αστρονομίας και Διαστημικής.
Συμμετοχή: 1 μαθητής του σχολείου

 

 

Σχολικοί αγώνες Ελληνορωμαϊκής πάλης Νοτίου Ομίλου (Νότιος Ελλάδα και νησιά Αιγαίου).
Συμμετοχή: 4 μαθητές του σχολείου, ο
Γιώργος Φιλιππάτος (Β6), ο Γιώργος ο Ζυγούρης (Β2), και τα αδέλφια Λευτέρης Χριστοδουλής (Β6) και Νίκος Χριστοδουλής (Β6).

 

 

Σχολ. έτος 2008-2009

 

Φεστιβάλ κινηματογράφου, Maremetraggio, διαγωνιστικό τμήμα Corallino.
Συμμετοχή: 11 μαθητές του σχολείου (ομάδα Κινηματογράφου)

 

 

14ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Αστρονομίας και Διαστημικής.
Συμμετείχε έναςμαθητής του σχολείου

 

 

19ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής 2009.
Συμμετείχε ένας μαθητής του σχολείου

 

 

70ος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά "Ο Θαλής.
Συμμετείχαν 14 μαθητές του σχολείου

 

 

Μαθητικοί Αθλητικοί Αγώνες Α΄Διεύθυνσης Αθήνας (Μπάσκετ, Βόλεϋ, Ποδόσφαιρο, Στίβος).

Συμμετοχή: 32 μαθητές του σχολείου.

 

 

Euroscola-Πρόγραμμα Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.
Συμμετοχή: 26 μαθητές του σχολείου

 

 

Σχολ. έτος 2007-2008

 

14οι Πανελλήνιοι Μαθητικοί Καλλιτεχνικοί Αγώνες 2008.
Συμμετοχή:
13 μαθητές του σχολείου.

 

 

69ος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά "Ο Θαλής".
Συμμετοχή:
11 μαθητές του σχολείου.

 

 

Μαθητικοί Αθλητικοί Αγώνες Α΄Διεύθυνσης Αθήνας (Μπάσκετ, Βόλεϋ, Ποδόσφαιρο, Στίβος).
Συμμετοχή: 30 μαθητές του σχολείου.
 

 

Σχολ. έτος 2006-2007

 

 

68ος Μαθητικός Διαγωνσμός στα Μαθηματικά.
Συμμετείχαν
2 μαθητές του σχολείου.

 

 

6ος Ετήσιος Ευρωπαϊκός Μαθητικός Διαγωνισμός, «Περί την γνώσιν και κατανόησιν της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσης και του Αρχαίου Ελληνικού Πολιτισμού».
Συμμετείχε η μαθήτρια της Β΄ τάξης Χριστίνα Μήτση.
Υπεύθυνη προετοιμασίας: Αγγέλικα Κριθαρά.

 

 

Διαγωνισμός "Γαλλοφωνία 2007" - Μάρτιος 2007.
Ελαβαν μέρος οι μαθητές: Ιωάννου Κυριάκος, Μήτση Χριστίνα, Μήτση Θεοδώρα, Ντίνος Βασίλης, Λαμπρίδη Βίκυ, Ζαχαροπούλου Λήδα, Χαλεπλή Ελένη, Χριστοδουλής Γιώργος, Πανταζοπούλου Δάφνη, Ασημάκης Σπύρος.
Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ελλη Παπανδρεοπούλου Λάσκαρη ΠΕ5.
Αναλυτικότερα...

 

 

Μαθητικοί Αθλητικοί Αγώνες Α΄Διεύθυνσης Αθήνας (Μπάσκετ, Βόλεϋ, Ποδόσφαιρο, Στίβος).
Συμμετ
oχή: 36 μαθητές.

 

 

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης.
Συμμετοχή: 1 μαθητ
ής του σχολείου.

 

 

Σχολ. έτος 2005-2006

 

Μαθητικοί Αθλητικοί Αγώνες Α΄Διεύθυνσης Αθήνας (Μπάσκετ, Βόλεϋ, Ποδόσφαιρο, Στίβος).
Συμμετ
είχαν στα αθλήματα ομάδες αποτελούμενες από 35 συνολικά μαθητές

 

 

Διαγωνισμός "Γαλλοφωνία 2006" - Μάρτιος 2006.
Συμμετοχή: 14 μαθητές των γαλλόφωνων τμημάτων του σχολείου.
Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ελλη Παπανδρεοπούλου Λάσκαρη ΠΕ5.

Αναλυτικότερα...

 

 

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός της Εκκλησίας της Ελλάδας «Ο Απόστολος Παύλος, Απόστολος της Ελλάδος Απόστολος της Ευρώπης».
Συμμετοχή: Η μαθήτρια της Α΄ τάξης Χριστίνα Μήτση.

Τίτλος εργασίας «Παύλος. Ο Απόστολος της Ελλάδος».

Υπεύθυνος καθηγητής: Σπύρος Καρύδης.