Συμμετοχή του σχολείου στην 1η Διαδικτυακή Ημερήσια Γενική Ολομέλεια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος

Στις 24 Απριλίου 2021, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων Ελλάδος διοργάνωσε την πρώτη Διαδικτυακή Ημερήσια Γενική Ολομέλεια υπό την ομπρέλα της 43ης Εθνικής Συνδιάσκεψης Επιλογής, η οποία επρόκειτο να λάβει μέρος στις 22 με 26 Απριλίου του 2021, αλλά αναβλήθηκε εξαιτίας των δυσάρεστων συνθηκών της πανδημίας του Covid-19.

Η πρώτη Διαδικτυακή Ημερήσια Γενική Ολομέλεια απασχόλησε εξήντα (60) μαθητές/μαθήτριες από λύκεια διαφόρων περιοχών της Ελλάδος καθώς και εικοσιτέσσερις (24) νέα άτομα (εθελοντές/εθελόντριες -φοιτητές/φοιτήτριες) τόσο από την Ελλάδα όσο και από άλλες Ευρωπαϊκές χώρες. Κατά τη διάρκεια της 1ης Διαδικτυακής Γενικής Ολομέλειας (General Assembly) τα άτομα που συμμετείχαν κλήθηκαν να συζητήσουν τα ποικίλα ψηφίσματα των επιτροπών, παράλληλα τηρώντας τους κανόνες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Κατόπιν της συζήτησης των ψηφισμάτων της κάθε ξεχωριστής επιτροπής, ακολούθησε ψηφοφορία η οποία σκοπό είχε την υπερψήφιση του ψηφίσματος της εκάστοτε επιτροπής. Η συγκεκριμένη δράση είχε σκοπό την ενεργοποίηση και την ευαισθητοποίηση των νέων ατόμων, καθώς και την ενημέρωσή τους για την Ευρωπαϊκή πραγματικότητα.
Στη δράση πήραν μέρος ως αντιπρόσωποι (delegates) οι μαθήτριες της Α τάξης του σχολείου μας Ευγενία Γεωργιάδη (Α1) και Αμαλία Καπνόριζα (Α3), οι οποίες, παρά το γεγονός ότι συμμετείχαν για πρώτη φορά σε ανάλογη προσομοίωση, ανταποκρίθηκαν στο ρόλο τους και συμμετείχαν ενεργά στις εργασίες της επιτροπής τους:
Ευγενία Γεωργιάδη: Committee on Women’s Rights & Gender Equality (FEMM)
-Θέμα- Who is afraid of Virginia Woolf? With recent reports highlighting the gendered impact of the Covid-19 crisis disproportionally against women, how can we ensure an equal and inclusive recovery?

Αμαλία Καπνόριζα: Committee on Environment, Public Health & Food Safety (ENVI)
– Θέμα- A straw in the ocean; With Europe producing 58 million tonnes of plastic every year but only 30% being recycled, how can the EU reduce plastic waste and ensure plastic materials are recycled or discarded in an environmentally friendly way?

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μαρία Δρακοπούλου (ΠΕ06)
Συνοδοί καθηγήτριες: Ελένη Τζαννετέα (ΠΕ06)
Κλειώ Βακαλοπούλου (ΠΕ07)