Ένα ελληνικό κόμικ που αναφέρεται στη θεμελίωση και στα «πάθη» των μαθηματικών μπαίνει στα μπεστ-σέλερς των New York Times και στις καρδιές των αναγνωστών, και μαζί με τα μαθηματικής εμπνεύσεως μυθιστορήματα, γίνεται αφορμή για μια άλλου είδους διαχείριση της εκπαίδευσης.
Με οδηγό τον Απόστολο Δοξιάδη και τους συνοδοιπόρους του, οι ιστορίες εισβάλλουν ορμητικά στο εκπαιδευτικό σύστημα και οι μαθητές και οι καθηγητές του 2ου Πειραματικού Λυκείου της Αθήνας στήνουν ένα νέο μοντέλο εκπαίδευσης που διαλύει τις παρεξηγήσεις και καταργεί τη σχολική πλήξη, ενώ η τραγουδοποιός Μόνικα δείχνει έναν από τους τρόπους με τους οποίους διεκδικούν το μέλλον τους οι νέοι στην Ελλάδα του 21ου αιώνα.

The film “LOGICOMIX” by Menelaos Karamaghiolis Μενέλαος Καραμαγγιώλης Saturday 03/04/21 ERT2 19:00

A graphic novel about the foundational quest and the passion in mathematics becomes No 1 on the New York Times Bestseller List and very popular among readers. Along with other math-inspired fiction books, becomes the triggering factor for a new kind of education.
With Apostolos Doxiadis and his companions guiding the readers, the stories rush into the educational system and students and teachers of the 2nd Experimental High School of Athens set up a new educational model that wipes out any misunderstanding and boredom at school, while the Greek songwriter Monika shows one of the ways that Greek young people claim their future in 21st century Greece.

δείτε τις ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ και την ταινία διαδραστικά με επαυξημένο υλικό στο www.remarkablepeople.gr

watch the film and MEETING WITH REMARKABLE PEOPLE interactive with augmented material at www.remarkablepeople.gr

ΠΗΓΗ: https://www.facebook.com/menelaoskm/posts/136238181836067

Η ταινία “LOGICOMIX” Σάββατο 03/04/21 στις 19:00 EΡΤ2