Η ομάδα καλαθοσφαίρισης αγοριών του σχολείου μας στο πλαίσιο της Α΄ Φάσης των Πανελληνίων σχολικών αγώνων προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό στην Α΄ περιοχή της Αθήνας. Η ομάδα μας επικράτησε στον ημιτελικό της αντίστοιχης του 1ου ΓΕΛ Ζωγράφου με 42-31 την Πέμπτη (7/3/2019).
Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε διαφορά ασφαλείας 10 πόντων στην πρώτη περίοδο. Στη συνέχεια όμως το 1ο ΓΕΛ Ζωγράφου εξανέμισε τη διαφορά και προηγήθηκε μάλιστα στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Η ομάδα μας όμως με ηγέτη και MVP τον Ιάσονα Τσουρέλη (Γ6) ο οποίος σημείωσε 20 πόντους (σχεδόν τους μισούς της ομάδας μας) επανέκτησε τη διαφορά των 10 πόντων και επικράτησε.

Η ομάδα μας φτάνει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό της Α΄Αθήνας όπου θα αντιμετωπίσει το 1ο ΓΕΛ Υμηττού.
Της ευχόμαστε καλή επιτυχία.

Στον Μεγάλο Τελικό της Α΄ Αθήνας η ομάδα καλαθοσφαίρισης!!