Τετραμελής ομάδα μαθητών του σχολείου μας κατέκτησε την 5η θέση στον πανελλήνιο προκριματικό διαγωνισμό για την Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (EUSO). Όλα άρχισαν στα τέλη του Οκτώβρη, με την επιλογή των μελών της ομάδας του σχολείου, η οποία συγκροτήθηκε από τη Σύλβια Ζιβάνη, τον Κωνσταντίνο Τσακογιάννη, τον Χρήστο Κυπραίο και τον Νίκο Στεμπίλη, η οποία προετοιμάστηκε από τους συναδέλφους καθηγητές Παύλο Τζαμαλή, Αλέξανδρο Κατέρη, Αναστασία Μυλωνά, Κατερίνα Σάλτα και Φραντζέσκα Τσορτέκη. Στον τοπικό διαγωνισμό μεταξύ σχολείων των Αμπελοκήπων η ομάδα μας αναδείχθηκε πρώτη, με 276 βαθμούς έναντι 236 του δεύτερου στην κατάταξη. Στις 23 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκε ο διαγωνισμός μεταξύ των σχολείων της νότιας Ελλάδας. Η ομάδα του σχολείου έλαβε  97 βαθμούς στην χημεία, 90 στη φυσική, και 61 στη βιολογία, και συγκεντρώνοντας 248 βαθμούς κατέλαβε την πέμπτη θέση.

Στις 24 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στο αμφιθέατρο του Ιδρύματος Ευγενίδου για την απονομή επαίνων και βραβείων στους μαθητές που έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό των σχολείων από τη Νότια Ελλάδα, από όπου και οι εικόνες που ακολουθούν.

Θερμά συγχαρητήρια σε μαθητές και καθηγητές.

EUSO 2016 ? Αποτελέσματα Πανελληνίου Νότιας Ελλάδας (Οι 10 καλύτερες βαθμολογίες ανά μάθημα)

EUSO 2016 ? Αποτελέσματα Πανελλαδικού Νότιας Ελλάδας

euso-image3

euso-image1