vivliaΟι Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης πρόσφεραν τους ακόλουθους τίτλους για τον εμπλουτισμό της Βιβλιοθήκης  του σχολείου μας:

Rodinson Maxime, Μωάμεθ, απόδοση στα ελληνικά Νίκη Μολφέτα, επ. επιμ. Κων. Κανάβας, Π.Ε.Κ., Ηράκλειο 2006. Αρ. Εισαγωγής: 9728.

Dosse Francois,  Η Ιστορία σε ψίχουλα, Από τα Annales στη “Νέα Ιστορία”, Μετάφραση Αγγελική Βλαχοπούλου, επ. Χρήστος Χατζηιωσήφ, 2η έκδοση”, , Π.Ε.Κ. Ηράκλειο 2000. Αρ. Εισαγωγής: 9729.

Αραμπατζής Θ. – Κ. Γαβρόγλου Κ. (επιμ.), Η κρίση στη Φυσική και η Δημοκρατία της Βαϊμάρη. Η πολιτισμική ιστορία τη Κβαντικής Θεωρίας,  Π.Ε.Κ., Ηράκλειο 2012. Αρ. Εισαγωγής: 9730.

Μακντάουελ Τζων, Ο νους και ο κόσμος, μετ.-εισ. Θ. Σαμαρτζής,  Π.Ε.Κ., Ηράκλειο 2013. Αρ. Εισαγωγής: 9731.

Χριστιανίδης Γ. – Διαλέτης Δ. (επιμ.), Διαμάχες για την ιστορία των αρχαίων ελληνικών Μαθηματικών, Π.Ε.Κ. Ηράκλειο 2006. Αρ. Εισαγωγής: 9732.

Χριστιανίδης Γιάννης, Θέματα από την Ιστορία των Μαθηματικών. Αιγυπτιακά, Βαβυλωνιακά και Ελληνικά Μαθηματικά, Π.Ε.Κ., Ηράκλειο 2012    . Αρ. Εισαγωγής: 9733.

Κιουσοπούλου Τόνια (επιμ.), Η Άλωση της Κωνσταντινούπολης και η μετάβαση από τους μεσαιωνικούς στους νεώτερους χρόνους,  Π.Ε.Κ., Ηράκλειο 2005. Αρ. Εισαγωγής: 9734.

Λούκος Χρήστος (επιμ.), Κοινωνικοί αγώνες και Διαφωτισμός. Μελέτες αφιερωμένες στον Φίλιππο Ηλιού, Π.Ε.Κ., Ηράκλειο 2007. Αρ. Εισαγωγής: 9735.

Τσινόρεμα Σταυρούλα – Λούης Κίτσος (επιμ.),Θέματα Βιοηθικής. Η Ζωή, η Κοινωνία και η Φύση μπροστά στις προκλήσεις των Βιοεπιστημών,  Π.Ε.Κ., Ηράκλειο 2013.  Αρ. Εισαγωγής: 9736.

Γκόλντιν Ιαν, Κάμερον Τζέφρυ, Μπαλαρατζάν Μίρα,  Αυτοί δεν είναι σαν εμάς. Το παρελθόν και το μέλλον τη μετανάστευσης, μετ. Ελένη Αστερίου, Π.Ε.Κ., Ηράκλειο 2013. Αρ. Εισαγωγής: 9737.

Στρέγερ Τζόζεφ, Γιατί γεννήθηκε το κράτος. Εξουσία, ιδεολογία και θεσμοί στην αυγή της νεότερης Ευρώπης, μετ. Θάνος Σαμαρτζής, Π.Ε.Κ., Ηράκλειο 2012. Αρ. Εισαγωγής: 9738.

Ζυλλιέν Φρανσουά, Εγκώμιο της απραξίας. Η αποτελεσματικότητα στην κινεζική σκέψη, μετ. Θάνος Σαμαρτζής, Π.Ε.Κ., Ηράκλειο 2013. Αρ. Εισαγωγής: 9739.

Παναγιωτίδης Φοίβος, Μίλα μου για γλώσσα. Μικρή εισαγωγή στη γλωσσολογία, Π.Ε.Κ., Ηράκλειο 2013. Αρ. Εισαγωγής: 9740.

Πασχάλης Μιχαήλ, Ξαναδιαβάζοντας τον Κάλβο. Ο Ανδρέας Κάλβος, η Ιταλία και η αρχαιότητα, Π.Ε.Κ., Ηράκλειο 2013. Αρ. Εισαγωγής: 9741.

Newton K.M. (επιμ.), Η λογοτεχνική θεωρία του εικοστού αιώνα. Ανθολόγιο κειμένων, μετ. Αθ. Κατσικερός, Κ. Σπαθαράκης, Π.Ε.Κ., Ηράκλειο 2013. Αρ. Εισαγωγής: 9742.

Πάμφιλος Πάρις, Ελασσον Γεωμετρικόν, Π.Ε.Κ., Ηράκλειο 2012. Αρ. Εισαγωγής: 9743.

Ρεντετζή Μαρία (επιμ.), Ο χώρος του επιστημονικού εργαστηρίου 16ος-20ός αιώνας. Αρχιτεκτονικές και κοινωνικές διαστάσεις, Π.Ε.Κ., Ηράκλειο 2010. Αρ. Εισαγωγής: 9744.

Γαβρόγλου Κώστας, Το παρελθόν των επιστημών ως Ιστορία, Π.Ε.Κ., Ηράκλειο 2013. Αρ. Εισαγωγής: 9745.

Ευχαριστούμε θερμά τις Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης και ιδιαίτερα τον διευθυντή τους κ. Στέφανο Τραχανά, για την ευγενική τους προσφορά. Οι μαθητές και οι συνάδελφοι καθηγητές που ενδιαφέρονται να δουν και να μελετήσουν τα νέα βιβλία μπορούν να απευθύνονται στους υπεύθυνους της βιβλιοθήκης.

Δωρεά βιβλίων από τις Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης στη Βιβλιοθήκη του σχολείου μας