Την Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου 2013 ο φιλόσοφος και συγγραφέας κ. Στέλιος Ράμφος επισκέφθηκε το σχολείο μας και μίλησε στους μαθητές με θέμα: “Η Αλληγορία του Σπηλαίου” (Πλάτων, Πολιτεία, βιβλίο Ζ΄). Η διάλεξη οργανώθηκε στο πλαίσιο των μαθημάτων της Φιλοσοφίας Κατεύθυνσης Β΄Λυκείου και των Αρχαίων Ελληνικών Κατεύθυνσης Γ΄ Λυκείου και εντάσσεται στις καινοτόμες παρεμβάσεις στη μαθησιακή διαδικασία. Τη διάλεξη παρακολούθησαν οι μαθητές της Β΄ και Γ΄ Λυκείου Θεωρητικής Κατεύθυνσης και πλήθος καθηγητών, οι οποίοι αποζημιώθηκαν από τη λάμψη του πνεύματος και το βάθος της σκέψης και της ανάλυσης του φιλοσόφου. Ο κ. Ράμφος, αφού παρουσίασε τις οντολογικές αναβαθμίδες από τη σκιώδη πραγματικότητα στα μάλλον όντα και από εκεί στα όντως όντα και τις γνωσιολογικές αναβαθμίδες από την εικασία στη γνώμη και από τη διάνοια στην απόλυτη γνώση και αλήθεια, κατέληξε ότι η γνώση σημαίνει θυσία, υπό την έννοια ότι όποιος κατέχει τη γνώση έχει και την ευθύνη να την μετουσιώσει σε πολιτική και διαφωτιστική δράση προς όφελος των υπολοίπων με τίμημα ακόμη και τη ζωή του.
ramfos

Διάλεξη του φιλόσοφου και συγγραφέα κ. Στέλιου Ράμφου, Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου 2013