rompolisΣτο πλαίσιο των καινοτόμων παρεμβάσεων στη μαθησιακή διαδικασία, την Παρασκευή 29 Νοεμβρίου 2013, διοργανώθηκε διάλεξη ? συζήτηση με θέμα “Οικονομική κρίση και ανεργία στην Ελλάδα“. Ομιλητής ήταν ο κ. Σάββας Ρομπόλης, καθηγητής Οικονομικών – Κοινωνικής Πολιτικής στο Πάντειο Πανεπιστήμιο και επιστημονικός διευθυντής στο Ινστιτούτο Εργασίας (ΙΝΕ) της ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ,

Η διάλεξη διοργανώθηκε από την καθηγήτρια οικονομολόγο κυρία Παναγιώτα Καλόγρη, στο πλαίσιο του μαθήματος ?Αρχές Οικονομίας? (μάθημα επιλογής της Β΄ Λυκείου). Την ενδιαφέρουσα διάλεξη του Κ. Ρομπόλη παρακολούθησαν μαθητές της Β΄ και της Γ΄ Λυκείου και καθηγητές του σχολείου.

Ο κ. Ρομπόλης στην πολύ ενδιαφέρουσα διάλεξή του κατ? αρχήν αναφέρθηκε στην εντεινόμενη οικονομική κρίση και ύφεση μετά το 2009 στην Ελλάδα. Στη συνέχεια ανέλυσε το φλέγον θέμα της αυξανόμενης ανεργίας, όπως αποτυπώνεται στις έρευνες του ΙΝΕ για την ελληνική οικονομία και την απασχόληση. Παρουσίασε τις πρόσφατες οικονομικές και κοινωνικές εξελίξεις και τέλος εντόπισε ορισμένες προϋποθέσεις και δυνατότητες για την ανάπτυξη της ελληνικής οικονομίας.

Δείτε επίσης την παρουσίαση της διάλεξης στο ηλεκτρονικό περιοδικό της μαθητικής κοινότητας από την μαθήτρια Μαριάννα Πρωτοπαπά: http://blogs.sch.gr/apontes/2013/12/02/robolis/

Διάλεξη του καθηγητή του Παντείου Πανεπιστημίου κ. Σάββα Ρομπόλη, Παρασκευή 29 Νοεμβρίου 2013