Εκστρατεία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου: “Βραβεία LUX”.

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 18/12 και ώρα 19:00 η προβολή της ταινίας Corpus Cristi. Η ταινία, η οποία σημείωσε τεράστια επιτυχία στα ευρωπαϊκά φεστιβάλ, διαγωνίστηκε για το Βραβείο Κοινού LUX 2021 και προτάθηκε ως υποψηφιότητα για το Όσκαρ Καλύτερης Διεθνούς Ταινίας, θέτει πολλά ερωτήματα σχετικά με το γιατί οι άνθρωποι δημιουργούν κοινότητες και γιατί είναι τόσο πρόθυμοι να δημιουργήσουν διαιρέσεις μέσα σε αυτές.

Η δημόσια προβολή της ταινίας έγινε στο πλαίσιο του Προγράμματος στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας: << Σχολεία – Πρέσβεις>> του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, με τη συμβολή του οποίου εξασφαλίσαμε τη δυνατότητα για μία και μόνο δημόσια προβολή της ταινίας. Μαθητές, μαθήτριες και γονείς/κηδεμόνες που παρακολούθησαν την ταινία, δήλωσαν προβληματισμένοι από την ταινία, η οποία <<έβαλε στο νου όλων μας τι είναι σημαντικό στη ζωή και σε ποιες αξίες πρέπει να πιστεύουμε>>(σχόλιο γονέα από το <<Βιβλίο Εντυπώσεων>>)

Δελτίο τύπου για την προβολή της ταινίας Corpus Cristi.