Το σχολείο μας συμμετείχε στους 4ους διαδικτυακούς ρητορικούς αγώνες στην αγγλική γλώσσα (4th online debate tournament) των Εκπαιδευτηρίων Αυγουλέα-Λιναρδάτου σε συνεργασία με το ΓΕ.Λ. Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ευόσμου Θεσσαλονίκης. Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν την Παρασκευή 21 Μαΐου 2021 διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Microsoft teams.

Εκπρόσωποι του σχολείου μας ήταν οι μαθητές της Β’ Λυκείου (Β2) Κασιούμη Παναγιώτα και Κασιούμης Βασίλης. Τα παιδιά κλήθηκαν να συζητήσουν τα ακόλουθα θέματα:
1. “The European cultural heritage is Europe’s answer in the struggle for power and influence in the world’s geopolitical scene”.
2. “The Industrial Revolution has shaped the European Identity more than art and literature”.
Στη συνέχεια ανακοινώθηκαν οι 10 καλύτεροι ομιλητές του διαγωνισμού στις ομάδες γυμνασίων και λυκείων. Οι μαθητές μας κατέλαβαν την 3η θέση (Παναγιώτα Κασιούμη) και την 8η θέση (Βασίλης Κασιούμης). Στη γενική κατάταξη των ομάδων, οι μαθητές μας βρέθηκαν στην 5η θέση.
Υπεύθυνη καθηγήτρια για την προετοιμασία της ομάδας: Ελένη Τζαννετέα
Επίσης, οι καθηγήτριες Ελένη Τζαννετέα και Μαρία Δρακοπούλου είχαν το ρόλο κριτών σε αρκετές από τις διαγωνιζόμενες ομάδες.

Συμμετοχή του σχολείου μας στους 4ους διαδικτυακούς ρητορικούς αγώνες στην αγγλική γλώσσα (4th online debate tournament)